Името на Гинка Върбакова се свързва най-вече със село Априлци. През 2008 година Община Пазарджик продаде буковата гора в района, последва пълното ѝ изсичане въпреки протестите на хората там и последвалите наводнения в района. Четири години след това Гинка Върбакова стана обект на дискусии в местния парламент, като въпросът бе повдигнат от общинския съветник тогава Румен Петков, което впоследствие пък му пожертва и политическата кариера.
Днес юристът Румен Петков е по-лаконичен по казуса "Гинка Върбакова":
„Изглежда паметта на българина е много кратка, след като не помни какво е станало 2008 година и нещо говорено 2011-2015, значи не помнят. 2008 година кметът продаде на Априлци дъбовата гора като нива. Излязоха 5900 кубика дървен материал, за да направят фотоволтаик тази фирма. Там е било гора. Кметът казва: "Не. Това не е гора, а си е гола поляна". И го продават като гола поляна въпреки противопоставянето на кмета на Априлци по онова време – Величка Георгиева. Продават го като гола поляна и те почват да секат, излязоха 5900 кубика дървен материал от поляната. Имаше проверка в полицията и от прокуратурата и казаха "Няма извършено престъпление". Там са построени на това нещо фотоволтаиците, които са на Априлци. Първоначално е фирма "Естейт" и след това почнаха метаморфозите да я купуват, и се стигна до тука тези, които да наемат паркинги и да държат фотоволтаика на Априлци и да купуват ЧЕЗ. Това е. Аз не я познавам. Питайте кмета откъде я познава. В края на краищата тя е кандидатствала с фирми и ѝ е даден паркинг. Въпросът трябва да се зададе – кой стои зад нея. То е прозрачно. Ако късопаметният български народ не знае, е негов проблем. Естествено, кой стои зад нея? Има органи, но единственото, което може да има, е с оглед енергийната сигурност на държавата, който трябва да следи, еми да си следи“.
Според пазарджишкият адвокат Иво Лулчев Гинка и Славчо Върбакови от години живеят в София. Жилищата, които са обитавали в Пазарджик са били продадени преди две години, а в момента с този край ги свързва само бизнесът им, тъй като фирмата им притежава три фотоволтаични парка у нас – в Априлци, в панагюрското село Елшица и „Хаджийски ливади“ около Пазарджик, съобщава Пазарджик Днес.
Лулчев, който е правил регистрацията на първите им фирми в Пазарджик. В момента фамилията има десетина фирми, сочи справка в Търговския регистър. Причината да наемат преди години Лулчев е фактът, че са състуденти от Югозападния български университет „Неофит Рилски“. Той е завършил там право, Гинка – педагогика, а Славчо Върбаков има диплома за математик.
Те са много авторитетни хора, имат сериозни възможности и за мен не е странно, че са тръгнали да правят такава сделка, каза Лулчев. Не са подставени лица, живеят от години в София. Не поддържаме връзка от много време, поясни юристът.
В съвета на директорите на „Инерком груп“ са Гинка Върбакова, Малина Върбакова и Петрана Пайтакова. По-рано за кратко в ръководството на дружеството са били двама чешки граждани – Павлина Филипи и Магдалена Мрачкова. Те са били представители на партньора, придобил 50% дял в компанията през юни – фонд, контролиран от словашкия металургичен магнат Зденек Земек, чийто основен бизнес е в Чехия. Върбакова е член на управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация.