Знаете ли, че ако закъснеете да платите тока си към ЕВН, а той бъде спрян и в 13:01 часа на същия ден покриете задълженията си може да стоите 24 часа без електрозахранване?

Едва ли много хора, които са на т.нар. „свободен пазар” знаят за тези клаузи в договорите им, а пловдивчанин го научи, когато това се стовари върху гърба му.  Историята на мъжа, която той описва като абсурдна е от 1 април, но съвсем не на шега, от ЕВН и „Електроразпределение - Юг” оставиха обекта му без електричество за 24 часа.

„Притежавам малък стопански обект в село Браниполе, където плащам всеки месец в срок електричеството си,  този път пропуснах срока - моя вина! Около 12:30 на обяд на 1 април ми спряха електричеството на обекта. Веднага отидох на каса и заплатих тока си - фактурата бе 70 лева, а такса „възстановяване на електричеството” - 97 лева. Казах си - вината е моя, ще си платя таксата, колкото и голяма да ми се струва тя спрямо цената на тока и очаквам да ми пуснат захранването. Минава 17:00 часа - трябва да затворим обекта и да пуснем СОТ-а, но ток няма.

Обаждам се на „Електроразпределение - Юг” и възпитано им обяснявам за какво става въпрос, а след това следва този диалог.

- Да, виждаме, че е дошла заявка за прекъсване на електрозахранването, но нямаме заявка за възстановяването й. Трябва да се свържете с вашия доставчик, който сте избрал.

- Ами, нищо не съм избирал. Аз съм към ЕВН.

-Точно така, ние сме електроразпределително дружество, а ЕВН е вашият доставчик.

- Не сте ли едно и също?

- Не! Вие имате договор с тях, трябва да ги потърсите и да разберете причината

- Може ли техен телефон?

- Да, но имайте предвид, че колегите работят до 17:00 часа.

В действителност обадих се на въпросния телефон, където ме уведомиха, че работното време е от 08:00 до 17:00 часа. С други думи - със сигурност до 8:00 часа аз няма да имам електричество, а обектът ще бъде без пуснат СОТ.

На сутринта в 08:05 минути звъня на ЕВН, където отново учтиво им обяснявам казуса.

- Да, господине, виждаме плащане при нас, очаквайте скоро да Ви бъде възстановено електричеството.

- Как така скоро? Аз заплатих тока си вчера в 13:30 часа - не идват техници да окабеляват, пускате го  дистанционно с едно копче!

 -Ми господине, в договора е записано, че при прекъсване на електрозахранване трябва да платите до 13:00 часа на същия ден, за да ви бъде възстановено до 17:00 часа. Другият вариант бе да платите 40 лева такса за „експресно включване”.

-Моля? Т.е. освен таксата от 97 лева, трябва да платя и 40 лева за „експресно включване”, което включва натискането на един бутон?

- Съжалявам - това са ни условията по договора, който се избрал и доставчика на свободния пазар .

- След като говорите в точни часове, дайте ми точен час докога трябва да бъде възстановено, а не „скоро”.

 -12:00 часа, господине.

- А откъде мога да заявя тази услуга „експресно включване”, аз си плащам през касите на EasyPay? Там никой не ми каза за това.

 -Там не е възможно - единствено онлайн може да заявите услугата или през директна каса на ЕВН…

Оттам разговорът не беше толкова възпитан, за това няма да го пресъздавам, но есенцията мисля, че всеки я хвана”, пише нашият читател.  Той смята, че максимата, че единствено частният монопол е по-страшен от държавния, за пореден път се валидира.

„Въпросът не е за 97 лева, не е въпрос за 40 лева. Тук говорим за абсурдно изграждане на вътрешна бюрокрация в най-лошия й вид, за да може тези дружества, които ние сами си ги поканихме, да стоят и да си правят каквото искат, по начин, по който те искат. Измислят си нелепи такси за услуги, които на всичкото отгоре почти никъде не могат да се заявят, а ако не си познаваш договора, или не се опариш- няма и как да разбереш

Т.нар. регулатори освен на налагат някакви смешни глоби, които след това падат и в съда, друг контрол - няма! За това, уважаеми българи, утре ако останете без ток на „свободния” пазар бързайте да си го платите до 13:00 часа - иначе може да стоите на тъмно и студено до обяд на следващия ден, освен ако не платите „експресната такса” за натискането на копчето”, завърши той.