Безплатни венчавки за младоженците ще има в обредни домове и църкви през седмицата на 14 февруари в страната. Свещениците от столичната църква "Света Неделя" ще венчават безвъзмездно желаещите по време на Световната седмица на брака, която започна вчера и ще продължи до Деня на влюбените. За да се пристъпи към венчавката обаче има едно условие. Двойките трябва да имат сключен преди това граждански брак, съобщи БНТ. Така, ако една църковна сватба струва около 260 лева, хората ще дават 50 лева по-малко. Останалите пари, са за украсата на храма, за хора и за документа, който се издава, уточни отец Мина от столичната митрополитска църква. По думите му вече има и една записана двойка – възрастни хора.
Те не са записани точно за тази седмица, а за по-късна дата, но са научили за инициативата и са получили отстъпка. ”Всеки, който желае от 7 до 14-ти да заповяда съм казал, но казах, че ние това като ангажимент го приемаме и поемаме като свещеници през цялата година", каза отец Мина.
По време на световната седмица на брака се очаква да се включат няколкостотин двойки, които искат да задълбочат близостта и да събудят романтиката в брака им. Мотото тази година са малките жестове един към друг. Целта е повече двойки да създадат навик да изразяват любовта си по начин, съответстващ на нуждите на другия.
За първа година църкви от трите клона на християнството, както и юдаизмът, се включват и подкрепят Седмицата на брака.
Седмицата на брака се провежда ежегодно в над 24 страни по света, сред които Англия, Германия, Чехия, Словакия, Румъния, Италия, Белгия, САЩ, Нова Зеландия, Австралия, Холандия, Южна Африка и др. Целта й е да обедини обществените усилия за укрепване и насърчаване на брака и традиционните семейни ценности.
Междувременно се увеличават сватбите с младоженци от екзотични дестинации, които избират да сключат граждански брак в Пловдив.
„Напоследък има все по-голям интерес от смесени двойки от далечни страни като Филипините, Аляска и Сенегал“, съобщи пред Дарик шефката на общинското предприятие „Радостни обреди“ Нина Христова.
Тя обясни, че ако преди години е имало доста сватби с чужденци от Гърция, Турция и Италия, то сега се наблюдава тенденция към повече сключени граждански бракове с жители на Албания, Украйна и Германия.
„Миналата година е проведен ритуал между българин и индийка, не липсват и сватби с китайци. Старинната къща „Хиндлиян“ е сред най-предпочитаните места за подписите, поставящи законното начало на съвместния семеен живот. Редом с възрожденските къщи сред популярните места за сватби са Античният театър, Етнографският музей и Гребната база“, каза Христова.
По думите й средната възраст на младоженците вече е около 30 години, но има и драстични отклонения при ромските бракове и възрастните хора.
На 12 февруари, преди Деня на влюбените, за втори път ще се венчае възрастна двойка пловдивчани. Мъжът е на 78 години, с инсулт, и ще сключи повторно брак с любовта на живота си, която е с 5 години по-млада.
Годишно в Пловдив има около 1800 сватби, но през 2014 година има увеличение с 200. Изнесените ритуали са около 300 на година.
TrafficNews.bg
Още от категорията
ВЕЗНИ- Годишен хороскоп 2025