Педагогическа академия ще бъде изградена в Медицински университет-Пловдив. В нея младите изследователи - постдокторанти и млади учени, ще могат да изградят капацитет за научни изследвания и за включване в международни научни проекти. По този начин висшето учебно заведение ще продължи обученията за успешна научна кариера в Докторантското училище.

В Педагогическата академия ще се обучават и хабилитирани преподаватели за придобиване на знания и изграждане на умения за научно ръководство на докторанти, както и трансфер на технологии.

За постигане на значими резултати от научната дейност на младите изследователи и за придобиване на практически умения за научни изследвания ще бъде осигурена менторска и консултантска подкрепа от изявени чуждестранни и български учени.

10 млади изследователи и 4 студенти ще проведат едномесечен стаж в утвърдени университети в ЕС и САЩ.  30 млади изследователи ще имат възможност да представят своите научни проекти и резултати на форуми в ЕС. Всичко това ще се извърши в рамките на „Докторантско Обучение в МУ - Пловдив за Компетентност, Творчество, Оригиналност, Реализация и Академизъм в Науката и Технологиите – 2”.

В рамките на проекта ще бъде осигурена подкрепа за 45 публикации в международно признати издания. За популяризиране научните постижения на младите изследователи ще бъдат организирани "Дни на медицинската наука" и Международна конференция "Наука и младост". По проекта ще бъде осигурен достъп до научни бази данни, ще бъдат закупени научни издания, ще бъде подпомогнат достъпа на младите изследователи до международни мрежи и проекти.

„Чрез настоящия проект МУ- Пловдив ще разшири ролята и функциите на докторантското училище и съществуващите традиции в подкрепа на всички целеви групи.”, заяви пред журналисти на пресконференция ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Университетът ще съдейства за изграждането на увереност и мотивация за научна кариера. Ще се увеличи научната разпознаваемост на МУ-Пловдив в международното академично пространство. Ще бъде поставено началото на по-нататъшни проекти, проучвания и публикации.

С изпълнението на проекта ДОКТОРАНТ 2 Медицински университет – Пловдив ще повиши качеството на научните изследвания чрез подготовката на висококвалифицирани специалисти с изградени практически умения за успешно развитие на научноизследователска дейност.

„Главната цел на настоящия проект е да допринесе за развитието на човешките ресурси на Медицински университет - Пловдив, ангажирани в сферата на науката и да повиши капацитета за научноизследователска дейност на докторанти, постдокторанти, млади учени и преподаватели.”, заяви заместник-ректорът по „Научна дейност” на МУ-Пловдив проф. д-р Виктория Сарафян.

Проектът се изпълнява от Медицински университет – Пловдив като продължение и надграждане на успешно реализиран проект "ДОКТОРАНТ 1" в предишния планов период. В него са включени 4 студенти, 15 докторанти, 15 постдокторанти, 5 млади учени и 12 хабилитирани преподаватели.

Сред специфичните цели на проекта са повишаване на капацитета за научноизследователска дейност на докторанти, постдокторанти и млади учени от МУ – Пловдив чрез обучение и квалификация  в Докторантско училище и Педагогическа академия, осигуряване на подкрепа за научноизследователска дейност в ЕС и САЩ на студенти, докторанти, постдокторанти и млади учени и подобряване възможностите за научноизследователска дейност чрез осигуряване на менторство, индивидуално консултиране и материали за научните изследвания на младите изследователи, осигуряване достъп до актуална информация.

„Ще осигурим подкрепа за популяризиране и представяне на научните резултати от научните проекти на докторанти, постдокторанти и млади учени на научни форуми в страната и ЕС.”, заяви по време на пресконференцията заместник-ректорът по „Международно сътрудничество и проектна дейност” проф. д-р Мариана Мурджева.

Проект № BG05M2OP001-2.009-0025 „Докторантско Обучение в МУ - Пловдив за Компетентност, Творчество, Оригиналност, Реализация и Академизъм в Науката и Технологиите – 2 (ДОКТОРАНТ – 2)“ е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е на обща стойност 580 053.04 лв., от които 493 045.08 лв. европейско и 87 007.96 лв. национално съфинансиране. Срокът за изпълнение на поставените цели и задачи е до 31 декември 2018 година.