Международният съдия Садетин Денери се превърна в главно действащо лице по време на мача на Марица (Пловдив) с Нилюфер Беледийеси (Бурса) в третия ден от международния турнир по волейбол за жени Дженгиз Гьолю в Бурса, загубен от Жълто-сините с 1:3 (20:25, 25:27, 25:23, 20:25). Турският рефер ощети българските шампионки с множество драстични грешки, като най-съдбоносна бе тази при геймбол за Марица във втория гейм.

В началото на първия гейм волейболистките на Нилюфер бяха по-концентрирани на терена и поведоха с голяма разлика. Жълто-сините стегнаха редиците и стопиха изоставането си около единадесетата точка, но после туркините отново наложиха своето с по-добра игра в нападение и спечелиха частта с 25:20. Във втората част Марица подобри значително играта си на посрещане и в нападение и имаше инициативата през по-голямата част от гейма. Българките първи стигнаха до геймбол, а при втория трябваше да затворят частта с 26:24, ако първият рефер Денери не бе “видял” несъществуващо докосване на топката от нашата блокада. Тази брутална съдийска грешка разконцентрира маричанки и следващите две разигравания бяха за противника – 27:25.

Поядосаните маричанки си го изкараха на туркините в началото на третата част и дръпнаха с пет точки аванс. Симона Димитрова продължи резултатната си игра от предишния гейм и Марица наложи превес. Нилюфер на два пъти успя да догони българките в резултата, втория – при критичното 23:23. Момичетата на Иван Петков обаче запазиха самообладание, като съдията отново се замисли, но този път не посмя да ги пореже с още една измислена блокада при атаката в аут за 25:23. При 12:12 в четвъртата част, четворката на Нилюфер Седа Менекше получи тежка контузия и бе изнесена на носилка от залата. Това сякаш подейства като допинг за нейните съотборнички и те превъзхождаха пловдивчанки до края на мача, фиксиран при 25:20 с успешна блокада на Йозгенур Юртдагюлен.

Топреализатор на мача стана диагоналът на Нилюфер Джейда Акташ с 25 точки. Най-резултатна за Марица с 18 точки бе Симона Димитрова.

В късния мач вчера домакините от Бурса Бююкшехир Беледийе (Бурса) надиграха турския Серамиксан Спор (Тургутлу) с 3:0 (25:19, 25:21, 25:13). По-рано днес, руският Протон (Балаково) постигна третата си победа в турнира след пълен обрат над Серамиксан за 3:2 (14:25, 22:25, 25:22, 25:19, 15:13) и поведе еднолично в класирането с един изигран мач повече от другия непобеден тим – Бурса ББ. Марица засега е на последното пето място без победа и без спечелени точки.

В съботния състезателен ден пловдивският тим няма да има мач. Последната среща на отбора в турнира е в неделя от 15:30 б.в. срещу Серамиксан.

Всички резултати и програма:

20.09.2017, 15:30 б.в.:  Бурса ББ - Марица 3:0 (25:21, 25:13, 25:22)

20.09.2017, 18:00 б.в.:  Протон - Нилюфер 3:1 (25:21, 21:25, 25:21, 25:20)

21.09.2017, 15:30 б.в.:  Протон - Марица 3:1 (25:21, 23:25, 30:28, 25:17)

21.09.2017, 18:00 б.в.:  Бурса ББ - Серамиксан 3:0 (25:19, 25:21, 25:13)

22.09.2018, 15:30 б.в.:  Серамиксан - Протон 2:3 (25:14, 25:22, 22:25, 19:25, 13:15)

22.09.2018, 18:00 б.в.:  Нилюфер - Марица 3:1 (25:20, 27:25, 23:25, 25:20)

23.09.2018, 15:30 б.в.:  Нилюфер - Серамиксан

23.09.2018, 18:00 б.в.:  Бурса ББ - Протон

24.09.2019, 15:30 б.в.:  Серамиксан - Марица

24.09.2019, 18:00 б.в.:  Бурса ББ - Нилюфер