Ботев и португалския Маритимо завършиха 0:0 в пърата среща от третия предварителен кръг на Лига Европа на стадион Лазур в Бургас. Така след здрав и динамичен двубой пред около 10 000 фенове, двата отбора оставиха цялата интрига за реванша след седмица на остров Мадейра. Канарчетата изиграха добър мач, но не можаха да пробият добре организирания отбор на гостите. Все пак жълто-черните остават непобедени на Лазур в мачовете си от Лига Европа – до момента – 6 победи и две равенства.

Първата по-сериозна опасност дойде пред вратата на Ботев. Оше в 5-та минута Родриго Пиньо получи една топка на удобна позиция, но силният му удар с левачката профуча край гредата. Ботев отвърна мигновено. При една контра Балтанов центрира отляво и Виана стреля с глава, но неточно. Двубоят започна равностойно, но постепенно Ботев засили натиска. В 24-та минута прострелно центриране на Панов отдясно едва не намери мрежата, след като топката мина през куп от играчи. Малко след това мощен шут на Неделев с левачката мина на сантиметри от сглобката. В 34-та минута Генев с глава изби топката под носа на връхлитащия Рикардо Валенте след опасно центриране отляво. Междувременно феновете на Ботев опънаха огромни плакати с надписи: "Европейската мечта щеше да е по-красива у дома" и "Не сме забравили Колежа".

Второто полувреме започна с натиск на Ботев и 5 минути след подновяването на играта Виана с глава едва не намери целта след едно центриране отдясно. Последва удар на Ердем Шем, който бе спасен без усилия от Чворович. В 54-та минута отлична триходова акция на Ботев завърши с удар на Неделев, който с мъка бе спасен от вратаря на гостите. В 61-та минута Маритимо пропусна отлична възможност. Ебер Беса проби през центъра, но ударът му мина встрани от вратата. В 66-та отново той се озова на идеална позиция, но силният му шут бе избит от Чворович. В 71-та минута Неделев стреля коварно от пряк свободен удар, но вратарят на Маритимо изби в корнер. В отаналата част от мача двата отбора предпочетоха да не рискуват особено, а в самия край се посдърпаха, сред като играч на гостите влезе по-грубо в Чворович, който улови една топка след далечен удар.

БОТЕВ - МАРИТИМО 0:0

Ботев (4-1-4-1): 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 4. Виктор Генев, 70. Пламен Димов, 23. Йордан Минев, 14. Яя Меледже (Юсеин 76'), 17. Лъчезар Балтанов, 8 Тодор Неделев (Тасев 83'), 25. Крум Стоянов (Бризола 65'), 20. Омар Косоко, 9. Фернандо Виана

Ст. треньор: Николай Киров

Маритимо (4-3-3): 94. Шарлис, 3. Маурисио Антонио, 5. Зайнайдин Жуниор, 23. Бебето, 14. Луиш Мартинс, 21. Жоао Гамбоа, 6. Ердем Шен, 11. Ебер Беса (Клебер 81'), 30. Пикети (Коща 73'), 33. Рикардо Валенте, 9. Родриго Пиньо (Люндберг 85')

Ст. треньор: Даниел Лопес Рамос

Жълти картони: Пламен Димов (41), Омар Косоко (44), Ебер Беса (45), Жоао Гамбоа (67), Лъчезар Балтанов (90), Рикардо Валенте (90)

Стадион: "Лазур"

Главен съдия: Боян Панджич