„Безусловно това е ритуален акт в съответствие със законодателството. Тези избори са препотвърждаване на пълномощията на Путин и нищо друго“, така Андрей Колесников, ръководител на програма "Вътрешна политика" в Московския център "Карнеги", коментира в предаването "Събота 150" обявената вече кандидатура на Владимир Путин за нов президентски мандат, като допълни:

„Донякъде това е празнуване на годишнината от присъединяването на Крим, защото изборите са на 18 март. Това съвпадение не е случайно. То придава допълнителен смисъл на нещо, което няма смисъл - мам предвид изборите. Да, Путин ще победи и ще конструира новия си мандат, който със сигурност много ще прилича на предходния.“

„Путин с всичките плюсове и минуси е гаранция за Русия да продължи да съществува като глобална и регионална сила, в която степента на предсказуемост съвсем спокойно може да бъде в рамките на разумното“, посочи проф. Дюлгерова, съобщава БНР.

През седмицата Владимир Путин обяви пред работници в автомобилния завод в Нижни Новгород, че ще се кандидатира за четвърти мандат на изборите догодина. Това ще му гарантира оставане на власт до 2024 година, след като през 2012-та срокът на президентския мандат беше удължен от 4 на 6 години. Наблюдателите на процесите в Русия са единодушни, че кандидатурата на Путин няма алтернатива и съответно победата му е предизвестена. Това мнение се споделя и от Колесников, който отбеляза, че на практика руският президент няма друг полезен ход, освен нов мандат начело на държавата:

„Опитът от авторитарните режими сочи, че автократът, който толкова дълго остава на поста си, на практика не може да си тръгне. Той не се доверява и на вътрешния си кръг, смята, че мисията му не е изпълнена докрай. Бих се усъмнил, че Путин ще си тръгне и през 2024 година. По конституция той не може да бъде президент, но може да стане премиер, председател на държавния съвет и какво ли още не. За него излизането от властта е опасно, нежелателно, а и няма смисъл да си ходи при тази масова подкрепа.“

По отношение на преизборните послания, които очаква от предстоящата кампания за нов мандат на Путин, Колесников коментира:

„Няма да минем без концепцията за обсадената крепост: нападат ни, ние се защитаваме и затова трябва да се обединим около коменданта на обсъдената крепост. Много е важно и възстановяването на чувството за принадлежност към велика държава. Повечето руснаци признават, че това е постижение на Путин. Има обаче проблеми в социалната и икономическата сфера. Затова Путин ще се съсредоточи, всъщност той вече започна да го прави, върху изпълнението на социалните си обещания. Преди няколко дни той обеща допълнителни пари за раждането на първо дете в семейството - напълно популистка социална мярка. Мисля, че той ще отправи подобни социални послания до различни категории граждани. Принуден е да се концентрира в кампанията си преди всичко върху социалната сфера и на второ място върху икономиката, която е проблемна област, имайки предвид икономическата депресия.“

В заключение Андрей Колесников изтъкна, че самият Путин възприема кандидатурата си като безалтернативна и все още не е подготвил свой наследник.

Според професор Нина Дюлгерова, която също коментира въпросът защо руската политическа система не предполага появата на сегашния етап на конкурент на Владимир Путин за президентския пост, като отбеляза: „Това е логичен елемент от цялостното съществуване на Русия като държава и като система. Предсказуемостта на избора на Путин, както и колегата преди мен каза, е без алтернатива. Има един момент, който не трябва да се забравя - светът, в случая можем да говорим за Русия, в по-голяма или в по-малка степен иска предсказуемост, което означава сигурност. И ако разглеждаме процесите както в Русия, така и в глобалния свят, степента на непредсказуемостта е голяма и тя в повечето случаи е със знак минус. Така че не мисля, че някой се съмняваше че Путин ще даде заявка за следваща мандат.“

Не трябва да забравяме един много важен факт, свързан с личността Путин, коментира още проф. Дюлгерова: „Той има едно много силно чувство не само за самосъхранение - за себе си като президент, но и съхранение на държавата Русия.“

Според Нина Дюлгерова в преизборната си кампания руският президент ще заложи на защитата на социалните права, което му носи успех:

„Той действително ще заложи на социалната схема - защото, когато се развиват и се утвърждават, най-вече се запазват социалните права на населението (това, което за съжаление не наблюдаваме почти в никоя друга държава в Европа, а и в САЩ).... то тук с тази своя силна социална политика - дали ще я приемем като пропаганда, или като реалност, времето ще покаже, той залага на най-важното нещо. Обществото и обикновеният човек обича да е сигурен и да получава повече пари, но най-вече и да е запазен и да му е осигурено бъдещето.“