На 22 септември 1908 година, използвайки създалата се благоприятна международна обстановка и ефекта от младотурската революция, Княз Фердинанд обявява България за независима държава от "Великата порта" и се провъзгласява за Цар на всички българи. С този акт, Съединената през 1885 година българска държава става пълноправен член на европейското семейство. Ден след като обявява Независимостта, цар Фердинанд идва да отбележи събитието и в Пловдив.

Независимостта на България е провъзгласена с манифест на 22 септември 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ в Търново. В нощта срещу 22 септември министър-председателят посреща княз Фердинанд I на яхтата „Хан Крум“ край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. 

След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.

Княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. На следващия ден Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина. На заплахите с война от страна на Османската империя България отговаря с военна мобилизация и същевременно декларира готовност за мирно уреждане. Тъй като Берлинският договор е двойно нарушен (от София и от Виена), а Великите сили не са готови за мащабна война, усилията се насочват към дипломатическо признаване на българската независимост.

Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях, Високата порта иска България да плаща голям данък. В качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.

Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава. 

Днес Пловдив също отбелязва Празникът на независимостта. Община Пловдив и Комитет „Родолюбие“ канят всички жители и гости на Пловдив от 14 часа в Стария град, където ще се представят живи картини "По стъпките на цар Ферднанд".

Ето и програмата за честването на 110-годишнината от обявяването на Независимостта на България: 

22 септември 2018  година

10.00 ч.                                  Молебен в храм „Св. Неделя”, организиран

храм „Св. Неделя”                   от Сдружение "Център Петко Каравелов"

  

10.30 ч.                                  Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на

пам. на Ал. Малинов               Александър Малинов (до храм „Св. Неделя”) –

                                              Сдружение "Център Петко Каравелов"

 

11.30 ч.                                 Тържествен ритуал пред колоната на

пл. „22 септември”                 Независима България 

(Гроздов пазар)                 

 

14.00 ч.

Старинен Пловдив                 По стъпките на цар Фердинанд

                                             Възстановка на събитията от 25.09.1908 г., когато Цар                               

                                             Фердинанд е посрещнат на пл. Централен в Пловдив и

                                             пред събралото се множество е  прочетен манифеста,

                                             с който е обявена Независимостта на България

                                             (площад пред църквата Св.Св. Константин и Елена)

                                              

Тържествено отбелязване на 110-та годишнина от обявяването на Независимостта на България е с участието на Духов оркестър - Пловдив, почетна рота от комитет „Родолюбие”, венценосци. Слово на д-р Видин Сукарев – историк в РИМ Пловдив, водещ Златко Павлов.

Поканени са: областният  управител и представители на Областна администрация, председателят на Общински съвет – Пловдив, и представители от Общинския съвет, кметът и зам.-кметовете на Община Пловдив, общественият посредник на Община Пловдив и представители на Общината, кметовете на райони, командването на Пловдивския гарнизон, представители на армията, църквата, политически и обществени организации, граждани и медии.