54-годишна пловдивчанка се натрови с гъби. Жената е дългогодишен гъбар. Преди няколко дни била по планините, събрала гъби и вечерта си сготвила каша от тях. Яла сама, два часа след вечерята получила болки, започнала да повръща. Веднага предположила, че е допуснала грешка, и потърсила медицинска помощ.

„Тази година, заради дъждовете, има много диворастящи гъби. И случаите на отравяния зачестиха“, съобщиха анестезиолози от интензивно отделение в МБАЛ „Централ Хоспитаел“ в Пловдив. Пациентите най-често са дългогодишни гъбари и техните близки. Преди да попаднат в реанимацията, търсят помощ в Спешно отделение. По-голяма част от инцидентите настъпват в почивните дни и през нощта. 

Като правило, когато клиничната картина настъпва в рамките от 1,5 до 3 часа, отравянето е по-леко, но ако симптомите се проявят след 24-48 часа, е тежко дори смъртоносно. Най-характерните симптоми са повръщане, обилно слюноотделяне, разстройство, чернодробна и бъбречна недостатъчност. На тази база получават мозъчни смущения – енцефалопатии. Изобщо заболяването протича драматично, обобщиха реаниматори.

При по-леките форми пациентите постъпват в реанимацията, където престояват по 4-5 дни и се възстановяват без последици. За по-тежките обаче се налага комплексно лечение, което включва диализни процедури, изкуствена белодробна вентилация и мощна реанимация.

Известни са повече от 200 вида ядливи гъби, но около 30 вида имат двойници, които са силно токсични и могат да предизвикат различни видове гъбни отравяния. В зависимост от вида на консумираните гъби симптомите на отравяне варират от лек стомашно-чревен дискомфорт до смърт до смущения в съзнанието и да токсични коми. Сега през летния сезон е възможно симптомите при отравянето да се объркат с алергията към гъбния протеин. Затова пациентите трябва да бъдат целенасочено и обстойно разпитвани от спешните медици.

Препоръката на лекарите е да се консумират питомни гъби, независимо че диворастящите са много вкусни.