„Дигитализация на учебния процес“ в Пловдив стартира през 2016 г. с цел да въведе облачни технологии във всички училища чрез платформите G-suite for Education нa Google и Microsoft Office 365. Само година след внедряването, проектът бе номиниран и участва на първата по рода си церемония по връчване на международните награди за иновативна европейска политика, провела се във Виена.

Подобен проект за пръв път се реализира в България като публична политика за реформи в образованието. Инициативата обхваща 13 училища в Пловдив в момента, като по програмата вече са обучени над 250 учители. Целта на управляващите е до 2019 г. мащабният образователен проект да обхване всичките 54 общински училища в града.

Пловдивският проект представя безплатни платформи, които целят трайна дигитализация на всички учебни процеси, свързани с обучението и управлението на информационния поток между директори, учители, ученици, родители и административен персонал. Всички необходими материали и учебници ще са достъпни от всяко място и по всяко време. 

След време тези технологии до голяма степен ще заместят хартиените носители в училищата, обясняват от Община Пловдив, които организират и финансира обучението на училищните екипи за използване на платформите.

С инициативата Пловдив може да закачи още един диаманд в короната си и освен Европейкска столица на културата, да стане и утвърден пионер във внедряването на тенологии в учебния процес в национален план. 

Обученията се провеждат от неправителствена организация, която е сертифициран партньор на Google за облачни техологии в образованието. През 2017 г. екипът на организацията откри център за трансфер на технологии в Пловдив, за да подпомогне работата по дигитализация на училищата.

С този проект градът ни бе представен на първата церемония по връчване на международните награди за иновативна европейска политика, която се проведе във Виена снощи. На събитието бяха отличени общо 9 политически проекта от 4 държави за постижения и иновативен подход при водените от тях политики в различни области на обществения живот.

Над 600 проекта от цяла Европа участваха в церемонията, като само 80 бяха класирани на финала. Церемонията се проведе в балната зала на Община Виена в присъствието на кмета на града и над 600 гости от цяла Европа. Пловдив бе представен от заместник-кмета “Oбразование, бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество” Стефан Стоянов.

„Участието на български проекти в толкова престижна класация е висока оценка за екипа на Община Пловдив, който постигна наистина много през последните години. Въвеждането на облачните технологии е важен проект за нас. Ефективното използване на подобни решения ще даде нужната подкрепа на публичното образование да се реформира и да бъде адекватно на съвременните нужи на децата. Ние в Пловдив работим по пакет от иновации в публичното образование и се стремим да подпомагаме системата по всякакъв начин“, заяви зам.-кметът Стефан Стоянов.

През последните години община Пловдив анонсира програми за Монтесори педагогика в детските градини, развитието на иновативни училища, подпомагане на дуалното образование, адаптиани програми за ИТ индустрията с пловдивския университет и др.

Наградите са инициатива на базирания във Виена „Институт за иновации в политиката“ и имат амбицията да станат най-престижното ежегодно отличие за иновативна политика на европейския континент. 1022 еворпейски граждани, избрани на случаен принцип, имаха провилегията да журират и да отличат тазгодишните иновативни политици на Европа в общо девет категории: Качество на живот, Свобода, Просперитет, Работни места, Екология, Просперитет, Демократичност, Човешки права и Общност.