По-строг контрол върху веществата, които могат да бъдат използвани за производството на самоделни взривни устройства, въвежда Съветът на Европейския съюз. Към досегашния списък са добавени сярна киселина и амониев нитрат, който е най-често използваният азотен тор.

Целта е да се ограничи предоставянето на масовия потребител и да се осигури подходящо докладване на подозрителни сделки по цялата верига на доставки на прекурсори. Това са химични вещества, които могат да се използват със законна цел. С тях обаче може също така и да се злоупотреби за незаконното производство на самоделни взривни устройства.

Регламентът предвижда две различни категории прекурсори. Под ограничение са такива, които не могат да се предоставят, въвеждат, притежават или използват от масовия потребител. Регулирани са тези, за които търговците следва да докладват подозрителни сделки.

При спазване на установените в регламента условия страните членки на ЕС запазват възможността за въвеждане на схеми за лицензиране. Тези схеми ще позволят някои ограничени прекурсори на взривни вещества под определени равнища на концентрация да продължат да се предоставят на масовия потребител.

Под контрола на Еврокомисията държавите членки ще могат също да прилагат правилата, свързани с прекурсорите на взривни вещества под ограничение, към химичните вещества, които не попадат в обхвата на регламента.

Веществата от черния списък не се предоставят на масовия потребител и не се въвеждат, притежават или употребяват в самостоятелен вид или в смеси или вещества, които съдържат такива вещества.

Властите в страните от ЕС ще трябва да подлагат на допълнителни проверки лицата, кандидатстващи за лиценз, даващ право на закупуване на прекурсорите, върху които е наложено ограничение.

Регламентът ще започне да се прилага 18 месеца след влизането му в сила.