Софийската градска прокуратура отказа да обвини Елена Йончева за разпространяване на държавна тайна, свързана с оградата на границата ни с Турция. Проверката не е показала престъпление. Тя е била по сигнал от Валери Симеонов.

СГП е била сезирана от заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Валери Симеонов, който твърдял, че на 2 юни по време на предаване на БТВ, народният представител Елена Йончева е разпространила информация и снимки на инженерно възпрепятстващо съоръжение /ИВС/ по българо-турската граница. Това било неправомерно изнасяне факти и обстоятелства, които поставят под риск националната сигурност на страната и дават насока на имигрантския поток, посочил Симеонов.

Според Симеонов на 7 юни, при свое участие в предаване по Нова телевизия, Йончева поставила акцент върху обстоятелството, че по-голямата част от оградата в Област Хасково е едноредова. Същото Валери Симеонов определя като неправомерно разпространено, некоректно и неотговарящо на действителното правно и фактическо положение, което поставя под риск националната сигурност на страната посредством засилване на имигрантския натиск върху границата в района на Област Хасково.

СГП възложила извършване на проверка на ДАНС за това нарушени ли са разпоредбите на българското законодателство с разпространяването на информация, която може да е риск за националната сигурност. Снети са били писмени обяснения от множество лица, изискана е информация от ГД“Гранична полиция“, МС, ДКСИ и др.

След анализ на събраните данни, СГП е установила, че Елена Йончева не е извършила престъпление от общ характер.

Информацията, разпространена от Елена Йончева е публично достъпна и почива на отговора на служебния министър на вътрешните работи Пламен Узунов при проведеното на 3 май заседание на Народното събрание.

Информацията за оградата и прилежаща инфраструктура по българо-турската граница не представлява класифицирана информация. Не е класифицирана и информацията относно проектирането (извършено от публична фирма), заготовката на материалите (също от публични фирми) и последващото изграждане на аналогично ИВС от Българската армия през 2014 г. в района от Гранична пирамида (ГП) 206 до ГП 268 по същата граница.