2 седмица - толкова остава на регистрираните фирми по ДДС, които не използват софтуер за продажби /СУПТО/, да сменят или модифицират касовите си апарати. От НАП напомниха, че 31 март е срокът за фирмите, които отчитат продажбите си само на фискално устройство, докато за повечето търговци, той бе удължен до края на септември.

Отсрочка бе дадена за търговците, които използват софтуер за управление на продажбите (регистрирани и нерегистрирани по ДДС), като след приемане на измененията в Наредба-18, той трябва да се фиксира за 30 септември 2019. 

Така удължаването на срока се отнася само за лицата, които след 1.04.2019 г. използват софтуер за продажби. В случай че задълженото лице, извършва дейност в повече търговски обекти (в част от които използва софтуер, а в други обекти не), е важно да се отбележи, че за обектите в които не използва софтуер за управление на продажби лицето следва да приведе дейността си в съответствие с изискванията в срок до 31 март 2019 г. (ако е регистрирано по ЗДДС лице), респективно до 30 юни 2019 г. (ако е нерегистрирано по ЗДДС лице), а за обектите в които използва софтуер за управление на продажби срокът е до края на септември 2019 г.

Глобите, предвидени в Наредба-18, никак не са малки. От 500 до 2000 лв е санкцията за търговец, който е длъжен, но НЕ издаде касова бележка по установения ред. Глоба от 3000 до 10 000 лв се налага на фирмите, които не спазват правилата по организиране на дейността в търговския обект. Освен финансовите загуби, наказанията предвиждат и запечатване на търговския обект в срок до 30 дни при неотчитане на продажбите и/или при някои нарушения на правилата на Наредба-18.  

Лицата, използващи СУПТО ще могат да продължат да ползват старите си касови апарати до 30.09.2019 г., като от началото на октомври няма да се допуска едновременната употреба в един търговски обект на касов апарат и софтуер за продажбите, ако те не са свързани, предупреждават от НАП.

До 29 март 2019 г. е срокът, в който собствениците на електронни магазини, стартирали дейност преди 29 декември 2018 г. и получаващи плащания в брой или с банкови карти, трябва да подадат информация в НАП за електронните си платформи. До момента са обявени 1600 електронни магазина.

Важни крайни срокове по Наредба Н-18 (след предстоящите промени, които все още не са приети):

Ново 20: Въвеждат електронен касов бон, вижте промените в Наредба-18Пуснаха проекта за промени на Наредба-18 за отчитане пред НАП за обществено обсъждане

29.03.2019 г.

Собствениците на електронни магазини, стартирали дейност преди 29 декември 2018 г. и получаващи плащания в брой или с банкови карти, подават информация в НАП чрез портала за електронни услуги на агенцията.

31.03.2019 г. 

  1. Смяна или модифициране на касовите апарати на регистрираните по ДДС лица, които не ползват СУПТО.
  1. Бензиностанциите посочват данни за размера на ДДС, акциз, покупна и продажна цена на горивата във всяка касова бележка.

30.06.2019 г.

  1. Смяна или модифициране на касовите апарати на нерегистрираните по ДДС лица, които не ползват СУПТО.
  1. Смяна на електронните системи с фискална памет на бензиностанциите.

30.09.2019 г.

Всички търговци - независимо от това дали са или не са регистрирани по ДДС, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят или модифицират касовите си апарати и да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания. От 1 октомври 2019 г. софтуерът следва да управлява всички фискални устройства, намиращи се в търговския обект.

31.12.2019 г.

Ползвателите на Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСТУД), най-често ползвани в големите търговски вериги, ги привеждат в съответствие с изискванията на наредбата.