Кучето е не само другар. То прави и хората доста по-щастливи. До това убеждение са достигнали учените от водещи американски университети. Британски учени са открили и нещо още по-интересни факти. Стопаните на кучета са не само по-радостни, но и водят по-пълноценен социален живот.

Около деветдесет процента от участвалите в експеримента са споделили, че след като имат четириног любимец, животът им станал по-емоционален и пълноценен. Едва петдесет на сто от анкетираните без куче са описали живота си като такъв. Допитването е показало също, че голям процент от собствениците на кучета са доволни, тъй като те им помагат да се борят срещу стреса. Четириногите любимци ги спасяват от скуката и разнообразяват живота им, пише БЛИЦ.

Разходките с животното им помага да създадат повече социални контакти и да живеят по-дълго време навън, отколкото в домовете си. Така тези, които нямат кучета, предпочитат повече да си стоят вкъщи, да гледат телевизия, да залагат на спокойните вечери в домашни условия и да четат. Стопаните на кучета предпочитат да излизат с приятели и на ресторанти и да се забавляват. Освен това харесват и практикуват заниманията на открито и да бъдат повече навън, сред природата. Те не само разхождат любимците си , но и им се занимава с градинарство и колоездене. И практикуват хобита, които повече са навън.

Освен това кучето засилва чувството на любов и грижа у нас. И това вече има своето научно обяснение. Спецовете са установили, че когато погледнем кучето в очите, това спомага за отделяне на хормона на любовта окситоцин. „Налице е доказателство за отделяне на този хормон, щом погледнем кучето в очите му. Тази връзка я няма между човека и вълка. Изглежда нещата при кучето са еволюирали. Те са възползвали от нашата паралелна чувствителност. И са използвали поведенчески похвати, като вглеждане в очите. Така създават чувства за социална награда и загриженост. Това е един мощен механизъм, чрез който кучетата са се научили да печелят сърцата ни”, казват и японските учени.