Близо 140 легла за лежащо болни са били орязани в психиатричните болници у нас за последните двадесет години. Причината е безпаричие и липсата на лекари, установи репортерска проверка на „Монитор“. В многопрофилните лечебни заведения дори са закрити цели отделения. Такъв например е случаят във Враца. В същото време вече станаха традиция инцидентите с психично болни, пуснати на свобода и без надзор.

Към момента стационарната психиатрична помощ у нас разполага с 4917 легла, но реално само малко повече от половината са за провеждане на цялостен курс на лечение 2383 от местата са в специализираните психиатрични болници, които са общо 12 на брой. Цялостен курс на лечение на хартия може да се провежда и в някоя от петте клиники към университетските болници (виж картата), но с две уловки. Първо – местата и в тях са много малко – едва 519. И второ – във въпросните клиники често пъти се практикува и стационарно лечение – т.е. само се гледа дали болните си пият лекарствата и какво е общото им състояние.

Същото е положението и в 17-те психиатрични отделения към многопрофилните лечебници. Те разполагат с 430 легла. Единствено и само дневен стационар пък предлагат 12-те центъра за психично здраве, които разполагат с общо 1585 места. В техния случай обаче болните реално се наблюдават само през деня, а до хоспитализация се стига само в извънредни случаи и за няколко дни. Създаването на центровете за психично здраве стартира 2004 г., като идеята бе във всеки областен град да има по един. През 2008 г. обаче реформата бе спряна заради липса на средства и така центровете останаха само 12.