Ново устройство за съхранение на данни бе разработено от китайски учени. В неговата основа е... яйчената черупка. Изобретението обещава по-бързи и по-екологични компютри.

Изследователите от Технологичния институт Гуeйджоу купили случайни яйца от пазара и раздробили черупката им до състояние на прах с наноразмери, съобщи newscientist.com, цитиран от technews.bg. След изсушаване, прахът бил разтворен и нанесен като покритие върху електролитната повърхност на чип памет, през която преминава електрически ток.

Новата разработка се явява резистивна памет ReRAM (resistive random access memory), която може да стане важна съставна част на устройствата за съхранение на данни. ReRAM работи по-бързо от обикновената оперативна памет, има по-голяма плътност за съхранение на данни и консумира по-малко енергия от динамичната RAM или флаш памет.

Разработката е ексцентрична, но актуална, смятат специалисти в областта на паметите. Създадената на основата на яйчени черупки памет се оказва способна да записва нули и единици до 100 пъти. Това, разбира се, е много далеч от милиардите цикли, на които са способни други материали за памет, но все пак е впечатляващ резултат за подобна ексцентрична технология.

„Това е актуална, сериозна и интересна научна разработка“, казва Кийс де Груут от Университета Саутхемптън, Великобритания. Яйчената черупка може да се окаже перспективен вариант като реална алтернатива на електролита, смята британският учен. Китайските изследователи, от своя страна, се надяват, че откритието им ще способства създаването на екологично-чисти, евтини и устойчиви устройства за енергонезависима памет от следващо поколение.