Отборът на Ботев (Пловдив) при набор 2001 година е тазгодишният носител на Купата на БФС. "Канарчетата" спечелиха изключително драматичен финал на стадион "Локомотив" в Горна Оряховица срещу Левски след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши 1:1, като двата тима си размениха по едно полувреме. Първо Иван Василев даде заслужен аванс на "жълто-черните" в края на първата част, а след почивката, когато столичани бяха по-добри, резервата Гален Ненов възстанови равенството.

Двата тима пропуснаха чисти положения до последната 80-ата минута, но голове не паднаха и се стигна до рулетката на дузпите, където драмата бе пълна. Ботев пропусна два пъти, а Левски три от пет опита, като двамата вратари хванаха дузпи, а два пъти и гредите им помогнаха. Стражът на "канарчетата" Марио Усков се превърна в герой, тъй като отрази решаващото изпълнение на Стефан Иванов и донесе Купата на юношите, водени от Стефан Стоянов.

Така, както преди две години във финала за Купата между тези два отбора, ликуващият бе Ботев. През 2015 година във Велинград талантите на Ботев спечелиха заслужено с 2:0, докато днес и късметът бе на тяхна страна. Титлата е трета поред за най-добрия набор от школата на Ботев, тъй като през 2016 година, отново след изпълнение на дузпи, но този път във Велико Търново срещу Черно море (5:3), момчетата на Стоянов триумфираха в републиканското първенство на България, съобщава Спортал.

Пред близо 300 зрители в Горна Оряховица Ботев се прибра на почивката с гол преднина, след като бе по-добрият тим. Вратарят на столичани Цветелин Ставрев спаси вратата си два пъти. Първо при удар на Добрев в 13-ата минута, а след това срещу Димитър Тонев, който бе изведен фантастично от Станислав Шопов. Именно последният бе най-добрият играч на терена през първите 45 минути. Той заедно с Добрев, Василев и Тонев тормозеха защитата в синьо.

Георги Тодоров направи рокада в състава на почивката, като заложи на  Гален Ненов, вместо Патрик Габриел Галчев. Това даде резултат, тъй като "сините" станаха по-активни, въпреки че при първата си атака Ботев можеха да вкарат втори гол, но Василев се забави, след като капитанът Габриел Земярски центрира отляво.

След това Левски търсеше равенството, а в 63-ата минута стигна до него. Резервата Гален Ненов бе точен, след като стреля от десет метра. Шестицата на столичани пое топката на гърди след центриране от корнер, а след това я прати в мрежата на Марио Усков.

В 71-ата минута Иво Иванов направи невероятен пропуск пред вратата на Ботев. Той стреля над гредата от няколко метра, след като засече центриране отдясно. Резервата на "канарчетата" Емил Колев пропусна най-добрата възможност за "жълто-черните" в 73-ата минута. Иван Василев изведе Колев, който стреля слабо, а Ставрев изби. Усков се справи и с удар от 20 метра, а в последните секунди пловдивчани искаха фаул на границата на наказателното поле на Левски.

Така се стигна до дузпи, където започна голямата драма. Жребият отреди първи да бият "канарчетата". Зад топката застана Крис Добрев, но Ставрев спаси и даде предимство на столичани. Капитанът Папазов показа голямо хладнокръвие, като стреля в стил Паненка, въпреки че изпълнението му не бе най-доброто, топката спря в мрежата. Петър Дашев изравни, а другата резерва на Левски Иво Иванов стреля силно, но Усков спаси, като се наложи лекарска помощ за вратаря.

Петър Караангелов, който също влезе след почивката, бе точен, като даде предимство на Ботев. Голмайсторът на "сините" Ненов пък пропусна. Неговият удар облиза горната греда, като даде още по-голям аванс на пловдивчани. Габриел Земярски се засили, за да даде два гола преднина, но удари дясната греда. Лъчезар Георгиев изравни, а Слави Шопов вкара петата дузпа за Ботев за 3:2 при дузпите. Зад топката застана Стефан Иванов, който имаше за цел да задържи Левски в мача, но Усков спаси, а с това донесе и Купата на Ботев (Пловдив).

Няколко легенди на родния футбол, който спечелиха бронзови медали от САЩ'94, присъстваха на трибуните. Спортният директор на Левски Даниел Боримиров, колегата му от Локомотив (Горна Оряховица) Ивайло Йорданов, както и Бончо Генчев, който е шеф на зоналния съвет на БФС Велико Търново. Националният селекционер в тази възраст Викторио Павлов, който имаше проблеми с играчите на "канарчетата", също гледа мача. Шефът на съдийската комисия Петър Петров следеше на живо изявите на Станислав Ставрев.