Ботев Пловдив претърпя тежко поражение при гостуването си на Нефтохимик в мач от 17-ия кръг на Първа лига. Възпитаниците на Николай Киров отстъпиха с 0:4 пред погледа на оскъдно количество зрители по трибуните на стадион "Лазур" в Бургас и регистрираха най-голямата си загуба през сезона.

"Жълто-черните" изиграха слаб мач и още на полувремето се прибраха с три гола пасив. Любомир Божинов откри резултата с прецизно изпълнение от пряк свободен удар в 13-ата минута. Решението на арбитъра Станислав Тодоров да отсъди въпросния фаул пред наказателното поле на пловдивчани бе доста пресилено, след като Крум Стоянов изчисти топката с шпагат преди футболист в зелен екип да се строполи на тревата.

Десет минути по-късно двата отбора си размениха по една възможност в рамките на секунди. Първо Георги Георгиев спаси удар от чиста позиция на Емануил Манев, а в ответната атака Тодор Неделев разтресе страничния стълб след силен далечен удар с десния крак.

В 34-ата минута Неделев намери Иван Стоянов в наказателното поле, последва шут от движение на нападателя, след който топката мина встрани от вратата.

В 38-ата минута домакините удвоиха аванса си. Николай Дюлгеров засече центриране от корнер и с глава изпрати топката в долния ляв ъгъл за 2:0.

В 43-ата Цветомир Панов сгреши фатално пред наказателното поле и след кратко разбъркване пред вратата, Мариян Огнянов отблизо с глава изпрати топката за трети път в мрежата. Бившият футболист на Ботев демонстрира уважение и не се зарадва на попадението си.

На почивката Николай Киров предприе смяна, като на мястото на Панов пусна в игра 15-годишния Кристиан Добрев.

В началото на второто полувреме Ботев пропусна две отлични възможности да намали резултата.

В 51-ата минута Жоао Пауло бе изведен от Тодор Неделев сам срещу Янко Георгиев, но стреля в тялото на вратаря и пропиля шанса.

В 55-ата отново Неделев бе в ролята на асистент, като този път след изпълнение на свободен удар сложи топката на главата на Кристиан Димитров, но снажният 19-годишен бранител стреля на сантиметри над вратата.

В 61-ата минута домакините попариха надеждите на "канарчетата" за връщане в мача с ново попадение. Мариян Огнянов изведе Венцислав Христов сам срещу Георгиев и централният нападател на бургазлии реализира за 4:0.

След попадението официален дебют за представителния тим записа 18-годишният Атанас Ташолов, който замени Меледже, а малко по-късно в игра се появи връстникът му Милко Георгиев на мястото на Жоао Пауло.

В 75-ата минута Ботев можеше да инкасира нов гол след удар на Огнянов от границата на наказателното поле, но с добра намеса Георги Георгиев изби в корнер.

До края интересни ситуации пред двете врати нямаше и така "жълто-черните" записаха най-тежкото си поражение от началото на сезона.

След шест дни, на 15 декември, Ботев приема Пирин в последния си мач за 2016 г.

НЕФТОХИМИК: 1. Янко Георгиев, 26. Хомей Серджо, 25. Ангел Грънчов, 20. Яни Пехливанов, 19. Михаел Орачев, 8. Николай Дюлгеров, 32. Любомир Божинов - капитан, 7. Иван Вълчанов (78' 17. Румен Руменов), 21. Мариян Огнянов, 22. Емануил Манев (86' 11. Атанас Чепилов), 91. Венцислав Христов (81' 15. Живко Петков)

БОТЕВ: 22. Георги Георгиев, 2. Цветомир Панов (46' 11. Кристиан Добрев), 5. Кристиан Димитров, 18. Радослав Терзиев, 25. Крум Стоянов, 14. Меледже Омнибес (66' 3. Атанас Ташолов), 16. Стенио дос Сантос, 10. Серкан Юсеин, 8. Тодор Неделев - капитан, 73. Иван Стоянов, 37. Жоао Пауло (75' 9. Милко Георгиев)