Първо от храстите под Бунарджика се показаха усмихнати лица с насинени ръце и крака. След това от близката алея се дочу силно тракане на дъски на скейтборди и лонгборди по асфалта. Загрявката започна на фона на пънк музика, която зареждаше атмосферата с известна доза анархично настроение.

Подранилата мартенска жега изобщо не попречи на десетки юноши да се изстрелят на колела до тепето. Преди началото на срещата на любителите на лонгборда всекиму бе поставена задача – да донесе провизии. Сред тях се включваха малки конуси, летви, скейтове, студени бири и добро настроение.

Любослав Арабаджиев и Михаил Иванов от „Chillin Crew“  – „виновниците“ за първата голяма сбирка на ездачите на дълги дъски в Пловдив, разкриха пред „Plovdiv Time“ нейното историческо значение.

Любо е от Пловдив, кара скейт и лонгборд откакто се помни. Любопитен да разбере колко е голям всъщност интереса към този вид занимание в Пловдив, той решава да се присъедини към организаторския екип на това събитие. „Не очаквахме да се създаде толкова голямо напрежение в интернет пространството и толкова много хора да дойдат, че и от София пътуват насам”, казва той.

Михаил посочва, че първоначално техният план е бил събитието да се посети само от пловдивчани, но виждайки колко много хора от други градове се интересуват, решават да го направят по-мащабно. „Ще направим едно състезание с два компонента – слалом и hippy jump. За hippy jump-a сме донесли една летва, като дъската трябва да мине отдолу, а карачът трябва да скочи над нея. Нямаме спонсори, не е официално, организирали сме това събитие сами. Единствено за подаръците, които се връчват на класиралите се на първо място ни помогнаха Loaded Boards Bulgaria. Всичко останало се получи от само себе си”, казва Михаил.

По какво лонгбордът се различава от добре познатия ни скейтборд? Лонгбордът е с по-дълга дъска и е по-удобен за завои, спускания и гладко каране. Михаил смята, че за скейтборда се изисква повече техника, докато лонгбордът е перфектен за градско каране и лесно замества всяко превозно средство. 148 км/ч е рекордната скорост, постигната с лонгборд. Двете момчета признават, че с дъската са спирали километража на 90 км/ч.

„В Пловдив има отлични условия за трикове и денсинг - техника, в която изглежда сякаш танцуваш върху дъската. Искаме да засилим интереса към този спорт под тепета. Виждаме, че има много желаещи да се научат.

Популярен е, но не се развива. Ако трябва да сравня двете дъски, скейтът е главно за трикове, а с лонгборда могат да се правят много и различни неща - танцуване, спускане, трикове, удобен е и за пътуване из града. Всеки човек може да се научи с постоянство и малко уроци. Скейтът не е за всеки, докато лонгбордът може да се каже, че е като колелото”, отбелязва Любо.

Михаил казва, че за всеки човек е индивидуално колко време би отнело да се научи да кара лонгборд. „Може да пробваш много пъти и да не успееш, но реално е лесно, ако имаш усещане за баланс. Ако не си надарен откъм тази сфера, малко по-трудно овладяваш дъската. Аз се научих за месец-два”, допълва той.