Консултативният съвет по финанссова стъбилност,включващ ръководителите на БНБ, КФН, МФ, трява да се занимае с проблемът на КТБ, тъй като проблемът е системен и е от голямо значение за цялата нация. Това е предложено на заседанието на Експертния консултативен съвет за КТБ, с участието на омбудсмана Константин Пенчев. Предложението е на Сашо Дончев, който е председадетл на Българската стопанска камара. 
"Бедствието КТБ е общонационален проблем", каза Дончев.

„Проблемът е, че колкото повече се бави БНБ с решение, толкова е по-малка вероятността това да се случи. Вече повече от два месеца се бави решението за оздравяване на банката.

Би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон”, смята Дончев. „Поводите, по които се виждаме, не са радостни. Отделихме час и половина за разговори, свързани с КТБ и ситуацията около нея. Би било много добре, ако обществото разбере, че банките са наричани кредитни институции не защото дават кредити, а защото се ползват от кредита на доверие към тях”, заяви Дончев.

 

Има възможност блокираните средства да заработят. Да се превърнат в капитал на банката. Има много рецепти и не е нужно да ги повтарям. Не може тарикатлъкът на една група хора да бъде плащан от цялото общество. Бедствието КТБ е общонационален проблем. Ако обществото не намери солидарност в решаването на този проблем, то той ще повлече още много други и ще стане страшно”, заяви Дончев.

Над 500 хил. български граждани са засегнати пряко или косвено
 
от проблемите в КТБ. Това заяви Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, на срещата между банкови експерти, представители на синдикати и работодатели и омбудсмана Константин Пенчев.

„Има много подадени жалби към обудсмана. Засегнатите фирми са десетки хиляди, а ощетените работници са стотици хиляди.

8% от средствата в банковата система не работят.

Има един виновник и това е БНБ. Струва си да се проведе разследване дали няма престъпни действия от страна на управителя на БНБ. БНБ не е зависима от законите, а от някой друг, съобщават от БГНЕС.  Докато ръководството не бъде сменено с независими хора, някой трябва да ги кара да си вършат работата”, зави Велев.

„БНБ има инструментите да действа в такива ситуации, а тя бездейства. Другите органи по никакъв начин не оказват натиск и затова ние проведохме тази среща. Ние се опитваме да създадем този натиск. Обединихме около хода на срещата, че действащото законодателство разполага с всички необходими средства, които БНБ може да предприеме за оздравяване на банката. Законите никога не са съвършени, но в момента действащото законодателство не е пречка”, съобщи Велев.

TrafficNews.bg