България не разполага със специализиран екип за бъбречни трансплантации на деца. Това заявиха нефролози, след като в сряда Министерството на здравеопазването разпореди свикване на среща от специалисти заради нуждата от спешна трансплантация на 9-годишния Байрям Али, който страда от тежка бъбречна недостатъчност.

На критичен минимум са детските специалисти у нас в различни области – едва четирима са експертите в страната по детска кардиология и детска сърдечна хирургия. Подобна е ситуацията и при ортопедията. Преди дни шефът на Фонда за лечение на деца заяви, че има недостиг на медици, а в много области специалистите се броят на пръстите на едната ръка. Проблемът е, че те не могат да бъдат заместени, тъй като детската патология е специфична.

Екип за бъбречни трансплантации на деца у нас няма, след като през 2010 г. е прекратена съвместната работа на български и френски  лекари, обясни пред БНР доц. Анелия Буева, детски нефролог и бивш член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца.

Въпреки това в сряда излезе решение на здравното ведомство 9-годишният Байрям, който е в критично състояние, да бъде насочен към болница „Лозенец“ за животоспасяващо лечение.

Министерството отказа да издаде формуляр S2, необходим за операцията в Германия, където детето беше пренасочено от Фонда за лечение на деца.

„Допитваме се до водещите български трансплантолози, които имат доказан опит и са готови да оперират Байрям“, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев.