Не повече от 20 въпроса ще съдържат тестовете по български език и по история за кандидатстване в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Това обяви на пресконференция днес деканът на историческия факултет Тодор Попнеделев.

В края на декември академичният съвет на Софийския университет взе решение кандидатстудентският изпит по български език и литература да се състои от две задължителни части - тест и създаване на аргументативен тип текст по зададена тема. Времето, за което кандидат-студентите ще трябва да се справят с двете задачи, ще бъде 4 часа, колкото е и в момента.

"Ще се съобразим с това, че вече ще има и тест, като темата ще бъде значително намалена, като ще се отнася до по-кратък хронологически период", обясни Попнеделев.

По думите му кадидат-студентите ще имат време да решат теста, да напишат темата и да я проверят.

Еднакъв формат, различно значение

Тежестта на двата компонента е различна за изпитите по литература и история. Така за изпита по литература по-голямо значение ще има тестът, докато по история по-важна ще бъде темата. Съотношението при образуването на оценката от теста и темата за изпита по литература ще бъде 70 на 30, а по история отношението е 80 за темата срещу 20 за теста. И в двата случая ненаписана тема ще носи слаба оценка.

Новият формат на изпита ще се използва за пръв път през март тази година, когато е предварителната кандидатстудентска сесия.

Българска филология с матура по чужд език

От тази година има промяна и в начина на прием на студенти в специалността "Българска филология". Досега учениците, които искаха да влязат в тази специалност, полагаха изпит по български език и литература. От тази година кандидат-студентите ще могат да избират между изпит по български или чужд език в Софийския университет или да използват оценката си от матурата по един от двата предмета.

Деканът на факултета по славянски филологии Бойко Пенчев обясни, че тази промяна не е проблем, защото "когато един ученик е изучавал интензивно в гимназията някакъв чудж език, той има познанията за структурата на езиците". Пенчев изрази и мнение, че с този нов вариант на изпита в Софийския университет се търси по-голяма профилираност на кандидат-студентите, като не се очаква от тях да са "тесни специалисти за местата, в които кандидатстват, както беше преди 20 години".

"Входът не е толкова важен за контрола на качеството на студентите в университета, колкото какво се случва вътре", заяви още деканът на факултета по славянски филологии.